Meble skandynawskie

Meble skandynawskie

Meble skandynawskie

Jednym z najbardziej typowych na dzień dzisiejszy nurtów dekoracyjnych w domach czy mieszkaniach okazuje się styl skandynawski. Dużo czyni tu konkretny rodzaj materiałów wytwórczych, a także surowce wykończeniowe. Niemniej jednak nie zapominajmy o tym, że przekraczając próg konkretnego pokoju, pierwsze co rzuca nam się w oczy to przecież meble.

Meble w stylu skandynawskim muszą być specyficzne. Przez to rozumie się zwłaszcza odpowiedni dobór odcieni kolorystycznych. Jest to zwłaszcza biel czy kremowy bądź szarawy odcień, bo to pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia oraz jego rozjaśnienie. Ponadto z takimi jasnymi meblami znakomicie współgrają częściowe ich wykończenia czy też dodatki w kolorach popielatych, błękitnych czy też pastelowych – na przykład świetnie eksponowany jest na tymże tle pudrowy róż. Warto także przy odważnych lokatorach wybierać na przykład mocniejsze akcenty, które będą rzucały się w oczy ale też będą stanowiły wyznacznik naszego wystroju. Mowa tu o żółci, czerwieni, fiolecie. Warto także wspomnieć o odpowiednim doborze w meblach skandynawskich naturalnych materiałów. Nieprzypadkowo wspomnieliśmy, że akurat naturalne – takie bowiem mają one być.

Przeważają fronty drewniane – robione z tradycyjnego drewna szlachetnego. Na przykład meble są bielone czy też jasno brązowe. Wydawać by się mogło, że są skromne, ale ich minimalizm jest najbardziej stylowy i przesądza o ich unikatowości. W stylu skandynawskim dominuje bogactwo różnorakich dodatków, dlatego też nierzadko te proste konstrukcyjnie meble zostają stosownie przystrojone jakimiś deseniami, wzorami czy też motywami dekoracyjnymi.

Jeżeli mowa o materiałach wyścielających na przykład meble wypoczynkowe, to tego typu komplety mają zwłaszcza lniane obicia. Do takich mebli świetnie pasuje później cała masa dodatków – wełniane koce czy pledy oraz kilimki wieszane na ścianach balony z nadrukiem czy kładzione w wolnej powierzchni pokoju, efektowna juta czy też naturalna bawełna. Styl skandynawski i meble skandynawskie zarazem znakomicie sprawdzają się w każdym domu czy mieszkaniu, ponieważ mimo tych neutralnych kolorów są ciepłe oraz przytulne. Cały wystrój nie jest chaotyczny, ale stanowi spokojny design, zaś mimo tego jest ekstrawagancki pod tym względem, że nietypowy.

Podstawowym elementem mebli tego rodzaju okazuje się praktyczność zastosowanych rozwiązań oraz co za tym idzie ich funkcjonalność. Zestawy mają proste, nieskomplikowane kształty, ale przykuwa uwagę w głównej mierze ich materiał wytwórczy- świetnie prezentujące się drewno, jasne odcienie szlachetnego tworzywa czy też elegancka sklejka.

Artykuł dzięki: